Jdi na obsah Jdi na menu
 


Medituji dobře?

Co je dobrá meditace?

Hledající se často ptají, jak mohou poznat, zda meditují správně, či zda jen klamou sami sebe nebo mají mentální halucinace. Pozná se to velice snadno. Pokud meditujete správně, získáte spontánní vnitřní radost. Nikdo vám neřekl žádnou dobrou zprávu, nikdo vám nedal žádné dary, nikdo vás neoceňoval ani neobdivoval, nikdo pro vás nic neudělal, ale vy budete mít vnitřní pocit blaženosti. Stane-li se toto, víte, že meditujete správně. Jestliže však cítíte mentální pnutí či rozrušení, poznáte, že druh meditace, který děláte, není určen pro vás.

Pokud budete mít mentální halucinaci, ucítíte, že uvnitř je mír a vně je neklid. Toužíte po míru, světle a blaženosti, ale navenek cítíte vulkanickou rozbouřenost. Máte-li skutečnou meditaci, vznešenou meditaci, budete dozajista cítit mír uvnitř i vně. Pokud je to oduševnělá meditace, ucítíte svou věčnou existenci; ucítíte, že patříte Věčnosti a žijete pro Věčnost. Tento pocit nemůžete získat při mentální halucinaci.

Existuje také jiný způsob, jak to můžete poznat. Pokud opravdu vstoupíte do vyšší úrovně, ucítíte, že vaše tělo začíná být velmi lehké. Ačkoliv nemáte křídla, budete takřka cítit, že můžete létat. Když dosáhnete velmi vysokého světa, ve skutečnosti v sobě doopravdy uvidíte ptáka, který může snadno létat tak, jako létají opravdoví ptáci.

Bude-li to vaše představivost, na několik minut získáte velmi sladký pocit. Pak do vás okamžitě vejdou temné či bezmocné myšlenky. Řeknete: „Studoval jsem tak usilovně, ale u zkoušky se mi nedařilo," anebo: „Dnes jsem v kanceláři pracoval tak těžce, ale nedokázal jsem potěšit svého nadřízeného." Okamžitě vstoupí takovéto záporné síly v podobě zklamání. Anebo vstoupí pochybnosti a vy možná řeknete: „Jak mohu meditovat tak dobře, když jsem včera udělal tolik špatných věcí? Jak bych mohl potěšit Boha? Jak mohu mít vysokou meditaci?" Jestliže je to však skutečně vysoká meditace, ucítíte, že celé vaše bytí, jako božský pták, vzlétá vysoko, výše, nejvýše. Když budete mít tento pocit, nebudete mít žádné smutné myšlenky, nebude tu zklamání ani pochybnosti. Budete létat na obloze blaženosti, kde vše je radostí, mírem a blažeností.

To, zda máte dobrou meditaci, můžete poznat také podle toho, jak se po ní cítíte. Pokud jako výsledek vaší meditace vystoupí z nitra do popředí mír, světlo, láska a radost, tehdy budete vědět, že jste meditovali dobře. Když máte dobrý vztah ke světu, když vidíte svět milujícím způsobem i přes jeho mnohé nedokonalosti, poznáte, že vaše meditace byla dobrá. A pokud máte přímo po meditaci dynamický pocit, pokud cítíte, že jste přišli na svět, abyste něco udělali a něčím se stali - abyste vrostli do samotného obrazu Boha a stali se Jeho oddanými nástroji - to ukazuje, že jste měli dobrou meditaci. Nicméně nejsnazší způsob, jak poznat, jestli jste měli dobrou meditaci, je cítit, zda mír, světlo, láska a blaženost vystoupily z nitra na povrch.

 

Nebuďte odrazeni

Prosím, nebuďte znepokojeni, pokud zpočátku nemůžete dobře meditovat. Dokonce i v běžném životě, sám Bůh ví, kolik let musí člověk cvičit, aby byl v něčem velice dobrý. Když vynikající pianista pomyslí na to, jaká byla jeho úroveň, když poprvé začal hrát, bude se smát. Jen postupně, postupně dosáhl své dnešní hudební výšky. Také v duchovním životě se vám může zpočátku zdát, že je pro vás obtížné meditovat. Ale nesnažte se sami sebe nutit. Deset minut brzy ráno stačí. Vaše schopnost se postupně zvětší. Budete-li cvičit každý den, uděláte ve svém vnitřním životě pokrok.

Každý den nemůžete jíst to nejvybranější jídlo. Dnes jste možná jedli výborné jídlo, a pak budete tři nebo čtyři dny jíst velice prosté jídlo. Ale dokud jíte, víte, že vyživujete své tělo. Podobně, pokud jeden den máte dobrou meditaci a následující den zjišťujete, že nejste schopni dobře meditovat, nebuďte zklamaní a nesnažte se do meditace nutit. Když skončila vaše doba pro meditaci, ani na okamžik se neciťte špatně, protože jste nemohli meditovat. Jste-li nespokojeni sami se sebou, děláte velkou chybu. Pokud v určitý den nemůžete meditovat, snažte se přenechat zodpovědnost Bohu. Jestliže jeden den nemůžete dobře meditovat, ciťte, že některý další den vám Nejvyšší opět dá požehnání, inspiraci a aspiraci k tomu, abyste meditovali velice dobře. Jste-li však znepokojeni či podrážděni, část pokroku, který jste udělali včera nebo předevčírem, se zmenší nebo zmizí. Nejlepší je být v duchovním životě klidní, tišší a vytrvalí. Pak budete jistě ve své meditaci a ve svém duchovním životě dělat pokrok i nadále.

 

Sri Chinmoy - Meditace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(Marie, 17. 5. 2008 20:42)

Dobrý den, je správně když při meditaci pláču blažeností - slzy se mi řinou s očí sami ale pocit mám, jak píšete krásný. Děkuji za odpoveď Marie
mary.k.cb@seznam.cz

 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2020 >>

Statistiky

Online: 5
Celkem: 994443
Měsíc: 9788
Den: 358