Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy meditovat

Ranní meditace je nejlepší

Budete-li meditovat ráno, zjistíte, že vaše meditace bude nejúspěšnější. Před východem slunce není pozemské vědomí ještě rozbouřené. Svět ještě nevstoupil do svého každodenního zmatku. Příroda je klidná a tichá a bude vám při meditaci pomáhat. Když příroda hluboce spí, to zvířecí v nás nebo naše neosvícené vědomí také spí. V tu chvíli se stále ještě nacházíme ve světě posilujících a naplňujících snů, z nichž může vyrůst skutečnost. Z těchto důvodů může probuzené aspirující vědomí nejvíce získat z časné ranní meditace.

Jakmile zasvitne den, Matka Země přichází božsky aktivní či nebožsky neklidná. Obzvláště na Západě panuje kvůli jeho současné dynamické povaze určitý pocit podráždění v kosmu nebo ve vnější přírodě. Tyto neklidné vlastnosti světa do vás nemusí vstoupit, ale obvykle vstoupí. Když se kolem pohybují lidé, okamžitě do vás vstupují jejich vibrace bez ohledu na to, kde jste. Vzduch, světlo, všechno kolem vás je prostoupené vibracemi lidských činností a lidských úzkostí. Svět před vámi stojí jako řvoucí lev. Jak můžete před řvoucím lvem vstoupit do své nejvyšší meditace? Dokážete-li však meditovat předtím, než se svět probudí, když je vesmír klidný a lidé kolem vás odpočívají, budete schopni mít hlubší meditaci.

Během dne je meditace velmi obtížná. Večerní meditace je také trochu obtížná, protože jste byli osm nebo deset hodin ve spěchu a shonu světa. Během dne jste se setkali s mnoha neaspirujícími lidmi a nevědomě do vás vstoupily jejich nebožské myšlenky a nečisté nápady. A tak pokud nejste vnitřně velmi silní, vstřebáte ze světa mnoho neaspirujících a neinspirujících sil. Proto je večer velmi obtížné meditovat se stejnou nadějí a svěžestí. Pokud se před meditací osprchujete, pomůže to. Budete-li se stýkat s duchovními lidmi, i to pomůže.

Ráno si na všechny tyto nebožské síly a zážitky nevzpomínáte, alespoň na chvíli. Během vašeho spánku jsou všechny nečistoty, které do vás vstoupily z druhých, smyty. Během doby, kdy spíte, vás vaše duše jako božský lupič tiše pozoruje. Obyčejný zloděj by vám něco ukradl, ale tento božský lupič vám bude jen dávat a dávat. Potřebujete-li na nějakém místě mír, vaše duše tam dá mír. Duše se chová jako matka, která brzy ráno, potají, přichází do dětského pokoje, aby pro dítě připravila věci, které bude přes den potřebovat. V noci, když spíte, dostává duše příležitost, aby udělala, co je pro vás zapotřebí. Ale během dne, když jste pohlceni činnostmi vnějšího světa, je pro duši nesmírně obtížné dávat a pro vás je nesmírně obtížné přijímat. Ze všech těchto důvodů je ranní meditace nejlepší.

Večerní meditace

Nemůžete-li meditovat ráno, večer je další nejlepší doba, protože večer se atmosféra stává klidnou a míruplnou. V poledne je příroda divoká a neklidná, takže vaše meditace nemusí být velmi hluboká a silná. Ale večerní příroda se připravuje k odpočinku a neruší vás. Když meditujete večer, můžete se dívat na zapadající slunce a snažit se cítit, že jste se naprosto sjednotili s celým vesmírem. Můžete cítit, že jste během dne odehráli svou část nanejvýš uspokojivě a stejně jako slunce se chystáte k odpočinku.

Večer jste unavení a cítíte, že celý svět je také unavený. Mezi přístupem světa a vaším přístupem k pravdě je ale malý rozdíl. Je-li svět unavený, nebude aspirovat. Chce jen odpočívat. Ale vy cítíte, že únavu můžete překonat tím, že do svého systému přinesete více světla a energie. Když se modlíte a meditujete, v tu chvíli do vás vstupuje nový život a nová energie a osvěžují vás.

Stálý čas je důležitý

Ať již meditujete ráno, anebo večer, je nesmírně důležité mít pro svou meditaci stálý čas. Dokonce i kojenec bude plakat pro mateřské mléko v určitou hodinu. Pokud jste majitelem obchodu a budete vždy otvírat v devět hodin, tehdy budou mít ostatní jistotu, že mohou přijít v devět hodin a vy budete mít skutečně otevřeno. Všechno má svou vlastní hodinu. Vaše vnitřní bytost a váš Vnitřní kormidelník, Nejvyšší, vás vždy pozorují. Pokud se ustálíte na určité hodině, pak ve vás bude mít Nejvyšší důvěru. Nejvyšší řekne: „V tu chvíli nikde nelelkuje; medituje. Když mu něco v tuto hodinu nabídnu, jistě zde bude, aby to přijal."

Vy a Bůh si musíte dohodnout určitou hodinu pro své každodenní setkání. Když Bůh v tu hodinu přijde a vy budete ještě spát, odpustí vám. Nebudete-li tam zítra, opět vám odpustí. Ale vy se nedokážete omluvit sami sobě. Vaše jednota s Bohem vám nedovolí odpustit sami sobě. Vaše duše vám způsobí takové bolesti, že se budete cítit špatně. Láska vaší duše k tomu Nejvyššímu je pro vás velmi důležitá. Když přichází váš Věčný Přítel, hostitel chce být připraven. Lidská mysl je velice zrádná věc. Ponechána sama sobě, nevědomá, temná mysl se vám pokusí zabránit, abyste udělali duchovně správnou věc. Bude nacházet mnoho výmluv, aby vám zabránila v naplnění přání vaší duše. Ale bude-li vaše aspirace upřímná a silná, kázeň v dodržování pravidelného času vám pomůže bojovat proti letargii a nevyzpytatelnosti mysli.

Dejme tomu, že chcete meditovat o půl sedmé. To je vaše zvolená hodina. Vstanete-li v sedm, vaše vlastní letargie a zahálčivost vám odebere všechnu vaši inspiraci. Na jedné straně se bude letargie pokoušet ospravedlnit sama sebe. Vejde do vaší vědomé mysli a řekne: „Ach, přišel jsem domů velmi pozdě; proto jsem nemohl vstát." Anebo: „Šest dní jsem teď vstával o půl sedmé. Jelikož je Bůh veškerou laskavostí, On mi dnes odpustí." Je tolik způsobů, kterými mysl dokáže ospravedlnit vaše pozdní vstávání. Ale i když přijdete domů pozdě, neznamená to, že nebudete dělat první věci jako první. První věcí je meditace; první věcí je Bůh.

Jakmile se jednou vydáte na cestu, nebudete-li neustále směřovat ke svému cíli, jste ztraceni. Můžete si myslet: „Dnes jsem unaven, proto zde zastavím a odpočinu si. Zítra budu opět pokračovat." Musíte si ale uvědomit, že nevědomost je bdělejší než vaše vlastní aspirace. Jakmile se začnete ospravedlňovat, nikdy neskončíte. Pravidelnost vám řekne, že cíl je skutečný. Jste-li ale dochvilní, okamžitě je tu jakási dynamika a pohyb. Vaše pravidelnost je jako motor. Protože máte motor, víte, že se v jakémkoliv okamžiku můžete rozjet. Dochvilnost je, když skutečně otočíte klíčkem a motor nastartujete. S pravidelností získáte jen mlhavou představu, že něco uděláte. Ale s dochvilností to skutečně uděláte.

Jste-li ve své meditaci pravidelní a dochvilní, všimnete si svého vlastního pokroku. Pokud dokážete každý den meditovat upřímně a oduševněle v určitou stálou hodinu, přijde doba, kdy se stanete odborníkem. V tu chvíli budete schopni meditovat,i kdybyste dělali cokoliv, a nebudete potřebovat stálou hodinu. Nakonec budete schopni meditovat dvacet čtyři hodin denně, dokonce i když budete mluvit s lidmi a provádět své rozličné každodenní činnosti. K tomu však potřebujete mnoho let - možná mnoho životů - cvičení.

 

Sri Chinmoy - Meditace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2020 >>

Statistiky

Online: 12
Celkem: 994464
Měsíc: 9801
Den: 366