Jdi na obsah Jdi na menu
 


Guru: Tvůj soukromý učitel

Kdo je to Guru?

Guru je sanskrtské slovo, které znamená „ten, který osvěcuje". Tomu, kdo nabízí osvícení, se říká Guru. Rád bych podle své vlastní vnitřní realizace podotkl, že je jen jeden Guru, a tím je Nejvyšší. Žádná lidská bytost není skutečným Guruem. Ale přestože jen Nejvyšší sám je skutečným Guruem, zde na zemi si ceníme času. Pokud najdeme někoho, kdo nám může na naší cestě k osvícení pomoci, přijmeme jeho pomoc a můžeme ho nazývat svým Guruem.

Duchovní Mistr či Guru je jako nejstarší dítě v rodině a hledající jsou jako jeho mladší duchovní sourozenci. Duchovní Mistři říkají a ukazují svým mladším sourozencům, kde je jejich Otec, Absolutní Guru.

Skutečný Guru není na nekonečné modré obloze. Je v samotné hloubce našeho srdce. Možná se ptáte: „Když je uvnitř našeho srdce, tak proč potřebujeme pomoc od někoho jiného, abychom Jej našli?" Ačkoliv je tento neocenitelný poklad v našem srdci, nedokážeme ho vidět ani cítit, takže potřebujeme pomoc. Náš přítel, kterého nazýváme svým Guruem neboli duchovním učitelem, k nám přichází a učí nás, jak najít svůj vlastní poklad.

Není nutné mít žijícího Gurua, ale rozhodně je to rozumné. Víte, že existuje cíl, a chcete tento cíl dosáhnout. Jste-li moudří, necháte si pomoci od někoho, kdo vám dokáže ukázat nejsnazší,nejbezpečnější a nejrychlejší cestu k cíli. Pokud chcete, aby vám realizace Boha trvala stovky a tisíce let, není nezbytné mít duchovního Mistra. Ale když chcete dosáhnout cíle co nejrychleji, tehdy je to jistě zapotřebí.

Pokud máte Mistra, usnadňuje to váš vnitřní duchovní pokrok. Duchovní Mistr je vaším soukromým učitelem v duchovním životě. Mezi soukromým učitelem a běžným učitelem je velký rozdíl. Běžný učitel se podívá na žákovu písemnou práci a dá mu známku. Bude žáka zkoušet a on u zkoušky projde, nebo propadne. Soukromý učitel doma žáka osobně povzbuzuje a inspiruje, aby u zkoušky dokázal obstát. Na cestě životem se vás nevědomost neustále snaží zkoušet, ale soukromý učitel vás naučí, jak zkouškou snadno projít. Úkolem duchovního učitele je inspirovat hledajícího a zvětšovat jeho aspiraci tak, aby mohl co nejdříve realizovat to Nejvyšší.

Abyste se na tomto světě cokoli naučili, potřebujete na začátku učitele. Abyste se naučili matematiku, potřebujete učitele. Abyste se naučili historii, potřebujete učitele. Je absurdní cítit, že pro všechno ostatní v životě učitele potřebujete, jen pro meditaci ne. Proč chodí lidé na univerzitu, když mohou studovat doma? Protože cítí, že dostanou odborné rady od lidí, kteří danému předmětu dobře rozumí. Existovalo málo, jen velmi málo opravdových učenců, kteří nechodili na žádnou univerzitu. Ano, jsou výjimky, každé pravidlo připouští výjimky. Bůh je v každém a cítí-li hledající, že nepotřebuje lidskou pomoc, má plné právo vyzkoušet si své vlastní schopnosti. Je-li však někdo moudrý a chce ke svému cíli běžet, namísto aby klopýtal či jen kráčel, tehdy bude jistě pomoc Gurua nezměřitelná.

Dejme tomu, že jsem teď v Londýně. Vím, že existuje New York a že se tam musím vrátit. Co potřebuji, abych se tam dostal? Letadlo a pilota. Třebaže vím, že mě letadlo může dopravit do New Yorku, nedokážu se tam dostat bez pomoci pilota. Podobně vy víte, že Bůh existuje. Chcete k Bohu dojít prostřednictvím meditace, ale někdo vás tam musí dovést. Tak jako mě pilot zaveze do New Yorku, někdo musí zavést vás k vědomí Boha, které je hluboko uvnitř vás. Někdo vám musí ukázat, jak pomocí meditace vstoupit do vaší vlastní božskosti.

Duchovní Mistr za vámi přichází s lodí. Říká: „Pojď. Pokud se chceš dostat ke Zlatému Břehu, vezmu tě. Navíc jakmile se jednou dostaneš do mé lodi, můžeš v ní zpívat, tancovat, můžeš dokonce i spát, já tě však bezpečně převezu na druhý Břeh." Jestliže řeknete, že nepotřebujete ničí pomoc, jestliže chcete přeplavat moře nevědomosti sami, je to na vás. Ale kolik let či kolik inkarnací vám to bude trvat? Kromě toho vás může plavání po určité době zcela vyčerpat a můžete se utopit.

Bez Gurua bude váš pokrok velmi pomalý a nejistý. Můžete získat vysoké, povznášející zážitky a nemusíte jim přiložit patřičný význam. Nebo může do vaší mysli vstoupit pochybnost a můžete si pomyslet: „Jsem jen obyčejný člověk, jak bych mohl mít takovýto zážitek? Možná obelhávám sám sebe." Nebo řeknete o svých prožitcích přátelům a oni řeknou: „Všechno je to mentální přelud!" Ale pokud tu bude někdo, kdo ví, co je vnitřní skutečnost, bude vás schopen ujistit, že zážitky, které máte, jsou naprosto skutečné. Mistr povzbuzuje a inspiruje hledajícího. Pokud hledající dělá při meditaci něco špatně, Mistr ho dokáže opravit.

Jakmile jednou dokončíte kurz, už učitele nepotřebujete. Chcete-li se naučit zpívat, jdete za zpěvákem a učíte se od něj.Pokud chcete být tanečníkem, jdete za tanečníkem. Jakmile se stanete dobrým zpěvákem či tanečníkem, už k učiteli nemusíte chodit. V duchovním životě je to stejné. Na začátku potřebujete pomoc, ale jakmile budete velmi pokročilí, nebudete potřebovat pomoc od nikoho.

Když se někdo stane pravým žákem nějakého Mistra, necítí, že on a jeho Guru jsou dvě zcela odlišné bytosti. Necítí, že jeho Guru je na vrcholku stromu a on je u paty stromu. Ne! Cítí, že Guru je jeho vlastní nejvyšší částí. Cítí, že on a Guru jsou jedním, že Guru je jeho vlastní nejvyšší a nejrozvinutější součástí. Pro pravého žáka proto není vůbec obtížné odevzdat svou nižší část své vyšší části. Není pod jeho úroveň být oddaným žákem, protože ví, že jeho nejvyšší i nejnižší část jsou jeho zcela vlastní.

 

Sri Chinmoy - Meditace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jak

(Mateus, 22. 11. 2014 18:40)

Jak najdu svého guru?

Re: jak

(Arachnid, 23. 11. 2014 0:40)

Skutečný Guru není na nekonečné modré obloze. Je v samotné hloubce našeho srdce. Možná se ptáte: „Když je uvnitř našeho srdce, tak proč potřebujeme pomoc od někoho jiného, abychom Jej našli?" Ačkoliv je tento neocenitelný poklad v našem srdci, nedokážeme ho vidět ani cítit, takže potřebujeme pomoc. Náš přítel, kterého nazýváme svým Guruem neboli duchovním učitelem, k nám přichází a učí nás, jak najít svůj vlastní poklad.

 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2020 >>

Statistiky

Online: 7
Celkem: 994469
Měsíc: 9805
Den: 370