Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dechová cvičení

Dýchání do srdečního centra

Nadechněte se prosím, na pár vteřin zadržte dech a ciťte, že dech, který představuje životní energii, zadržujete ve svém srdečním centru. To vám pomůže rozvinout vaši vnitřní meditační schopnost.

Uvědomování si dechu

Když usedáte k meditaci, snažte se dýchat tak pomalu a tiše, jak je to jen možné, takže kdyby vám dal někdo k nosu tenkou nit, ani by se nepohnula. A když vydechujete, pokuste se vydechovat dokonce ještě pomaleji, než jste se nadechovali. Je-li to možné, udělejte mezi koncem výdechu a začátkem nádechu krátkou přestávku. Pokud to dokážete, na několik vteřin zadržte dech. Ale je-li to obtížné, nedělejte to. Nikdy během meditace nedělejte nic, co by pro vás bylo fyzicky nepohodlné.

Vdechování míru a radosti

První věc, na kterou musíte myslet při provádění dechového cvičení, je čistota. Dokážete-li při nádechu cítit, že dech přichází přímo od Boha, z Čistoty samé, váš dech může být snadno pročištěn. Poté se při každém nádechu snažte cítit, že do svého těla přinášíte nekonečný mír. Opakem míru je neklid. Když vydechujete, pokuste se cítit, že se zbavujete neklidu ze svého nitra i neklidu, který vidíte všude kolem sebe. Budete-li dýchat tímto způsobem, zjistíte, že vás neklid opouští. Když toto několikrát vyzkoušíte, snažte se prosím cítit, že vdechujete sílu z vesmíru, a při výdechu ciťte, jak z vašeho těla odchází strach. Poté, co toto několikrát zopakujete, se pokuste cítit, že vdechujete nekonečnou radost a vydechujete smutek, trápení a malomyslnost.

Kosmická energie

Představte si, že nevdechujete vzduch, ale kosmickou energii. Ciťte, jak do vás s každým dechem vstupuje ohromná energie, kterou využijete na pročištění svého těla, vitálna, mysli a srdce. Ciťte, že ve vaší bytosti není jediného místa, které by nebylo zaplaveno proudem kosmické energie. Proudí uvnitř vás jako řeka, omývá a očišťuje celou vaši bytost. Když poté vydechujete, ciťte, že ze sebe vydechujete všechno smetí - všechny své nebožské myšlenky, temné představy a nečisté činy. Cokoli uvnitř svého systému nazýváte nebožským, cokoli nechcete považovat za své, ciťte, že to vydechujete.

Toto není tradiční jogínská pránajáma, která je složitější a systematičtější, aleje to nejefektivnější duchovní způsob dýchání. Budete-li cvičit tuto metodu dýchání, brzy uvidíte výsledky. Zpočátku budete muset použít svou představivost, ale po nějaké době uvidíte a ucítíte, že to není představa, ale skutečnost. Vědomě vdechujete energii, která proudí všude kolem vás, očišťujete se a vyprazdňujete se od všeho nebožského. Pokud dokážete dýchat tímto způsobem pět minut každý den, dokážete dělat velmi rychlý pokrok. Musí to však být prováděno velmi vědomým způsobem, ne mechanicky.

Celkové dýchání

Až dosáhnete pokročilejší úrovně, můžete se pokusit cítit, že váš dech vchází a vychází každou částí vašeho těla - vaším srdcem, vašima očima, vaším nosem a dokonce i vašimi póry. Nyní dokážete dýchat jen svým nosem nebo ústy, ale přijde čas, kdy budete schopni dýchat každou částí svého těla. Duchovní Mistři mohou dýchat i tehdy, mají-lí nos i ústa zavřené. Jakmile si toto duchovní dýchání zdokonalíte, všechnu vaši nečistotu a nevědomost nahradí Boží světlo, mír a síla.

Dýchání jedna-čtyři-dva

Když se nadechujete, opakujte jednou jméno Boha, Krista nebo kohokoli, koho obdivujete. Pokud vám váš Mistr dal mantru, můžete opakovat tuto mantru. Nádech nemusí být dlouhý ani hluboký. Poté zadržte dech a opakujte stejné jméno čtyřikrát. A když vydechujete, opakujte jméno nebo mantru, kterou jste si vybrali, dvakrát. Nadechujete se na jednu dobu, zadržíte dech na čtyři doby a vydechujete na dvě doby a v duchu si přitom opakujete posvátné slovo. Kdybyste jenom počítali čísla -jedna, čtyři, dva - nezískali byste žádné vibrace ani vnitřní pocit. Když ale vyslovujete jméno Boha, okamžitě do vás vstupují božské vlastnosti Boha. Když poté zadržíte dech, tyto božské vlastnosti rotují uvnitř vás a vstupují do všech vašich nečistot, nedokonalostí a omezení, do vaší temnoty. A při výdechu tyto stejné vlastnosti odnášejí všechny vaše nebožské, neprogresivní a ničivé vlastnosti.

Na začátku můžete začít s počítáním jedna-čtyři-dva. Jakmile získáte s tímto dechovým cvičením zkušenosti, dokážete ho provádět v rytmu čtyři-šestnáct-osm: nádech na čtyři doby, zadržení dechu na šestnáct a výdech na osm. K tomu však musíte dospět postupně. Někteří lidé cvičí tuto techniku v rytmu osm-třicet dva-šestnáct, ale to je pro velmi zkušené.

Střídavé dýchání

Jiná technika, kterou můžete vyzkoušet, je střídavé dýchání. Provádí se tak, že si nejprve palcem zakryjete pravou nosní dírku a levou nosní dírkou se dlouze nadechnete. Při nádechu opakujte jednou Boží jméno. Poté zadržte dech na čtyři doby a opakujte přitom Boží jméno čtyřikrát. A nakonec uvolněte pravou nosní dírku, prsteníčkem si zakryjte levou nosní dírku a vydechněte na dvě doby, což znamená dvakrát zopakovat Boží jméno. Poté to udělejte obráceně, neboli začněte s uzavřenou levou nosní dírkou. Při provádění tohoto cvičení se nemusíte nadechovat a vydechovat tiše. Nevadí, když budete hluční. Ale samozřejmě by se toto cvičení nemělo provádět na veřejnosti nebo tam, kde se jiní lidé snaží v tichosti meditovat. Dýchání jedna-čtyři-dva byste neměli cvičit více než čtyři nebo pět minut a střídavé dýchání byste neměli provádět více než několikrát za sebou. Budete-li jej dělat dvacetkrát, čtyřicetkrát nebo padesátkrát, vystoupí z počátku páteře žár a vejde do vaší hlavy, což v ní vyvolá napětí a bolest. Je to jako přejídání. Jíst je dobré, ale když jíte nenasytně, zkazíte si žaludek. Tento vnitřní žár působí stejně. Přitáhnete-li ho více, než na kolik stačí vaše schopnost, místo aby vám dal míruplnou mysl, přinese vám arogantní, rozbouřenou a ničivou mysl. Později, až zvětšíte svou vnitřní schopnost, budete moci provádět střídavé dýchání deset nebo patnáct minut.

 

Sri Chinmoy - Meditace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

---

(Teyla Emmagan, 17. 4. 2013 19:04)

Zajímavé...

 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2020 >>

Statistiky

Online: 7
Celkem: 994469
Měsíc: 9805
Den: 370